Jak snížit počet dopravních nehod na našich silnicích

Written by  on 23 února, 2023 

Jednou z věcí, které naši vládu trápí, je mimo jiné i neustále se zvyšující počet dopravních nehod. Jistě, vzhledem k současné situaci se nejedná o záležitost s bůhvíjak velkou prioritou, to však neznamená, že se nesnaží přijímat opatření, která by měla tato čísla snížit. To se však zatím nedaří.

 

auto na silnici

 

Abychom mohli zjistit, proč, musíme se nejprve podívat na příčiny tohoto jevu. A těch je hned několik, přičemž pracují v jednotě, kdy každá násobí tu další, a počet nehod tak roste v podstatě geometrickou řadou.

 

Tou první a zdaleka nejdůležitější je zvyšující se počet automobilů na našich silnicích. Stačí se jen podívat, kolik jich u nás bylo zaregistrováno před dvaceti lety, a kolik jich je dnes. To číslo je mnohonásobně vyšší, a neustále roste. A je jasné, že čím více jich je, tím vyšší je pravděpodobnost, že se dva či více z nich srazí.

 

mokrá vozovka je mnohdy zrádná

 

Dále zde máme fakt, že vyráběné automobily jsou stále výkonnější. Mají silnější motory, vyšší zrychlení i maximální dosažitelnou rychlost. A jejich majitelé samozřejmě chtějí těchto vymožeností plně využít. Díky tomu se jezdí mnohem rychleji, mnohdy i navzdory platným předpisům, přičemž čím rychleji jedete, tím méně času máte zareagovat na nenadálou situaci a tím jsou i následky srážky horší.

 

V neposlední řadě je zde také arogance řidičů, a to u všech věkových skupin. A v naprosté většině případů je to arogance neoprávněná – ti mladší nemají dostatek zkušeností, zatímco ti starší již nemají tak rychlé reflexy a také nejsou tak zvyklí na dnešní rychlá, silná auta. Výsledek si pak dokážeme snadno představit.

 

To vše však znamená, že vyřešit problém vysoké nehodovosti nebude vůbec snadné. Jedním z řešení je zavádění parkovacích zón, stejně jako podpora veřejné hromadné dopravy, což by mělo přimět lidi, aby necestovali autem a použili raději autobus či vlak. Bohužel, zatím se tato opatření minula účinkem, a snaha zavést nějaká drastičtější prozatím chybí. Následky pak vidíme každý den v televizních zprávách.

Category : Auto moto