Zase budu jezdit do Prahy

Written by  on 21 prosince, 2022 

Po mnoha letech drahých a nejednou zpochybňovaných příprav dostavěl Jihočeský kraj českobudějovické letiště. Z ještě před dvaceti lety vojenského letiště se tu zrodilo letiště civilní, které počínaje druhým srpnem zahájilo provoz, který je určen i pro turisty.

Kdysi jsem v tento okamžik tajně doufal. Rok co rok jsem létal do Jihoafrické republiky, a představa, že to budu mít na první letiště jenom pár kilometrů namísto cestování vlakem do Prahy nebo Vídně, mě lákala. Ale jak se to vleklo a komplikovalo, začal jsem pochybovat, zda se odsud nakonec skutečně někdy někam podívám. Vypadalo to beznadějně, nezdálo se, že se to tu někdy vůbec dostaví a spustí. Vypadalo to na stejnou stavbu na věčné časy a nikdy jinak, jako je dodnes obchvat, který by měl zbavit České Budějovice věčně ucpaných ulic.

letadlo ve vzduchu

A pak se ozvali, že se přece jenom letos poletí. Akorát že pro mne už pozdě, jelikož už jsem měl koupenou letenku z Prahy, a navíc do nezajímavých destinací. Kdo zažil Jižní Afriku, nejlépe na vlastní pěst, kůži a triko, toho už prostě nějaké turecké nebo řecké letovisko nenadchne. A právě tam se letos bude létat. A to navíc jen do října a celkem osmadvacetkrát tam a osmadvacetkrát zpět.

Každý začátek je těžký. A tak jsem se s tím smířil, s tím, že snad jednou bude líp.

letící letadlo

Ale sotva s velkou pompou odletělo první turistické letadlo, vyšly v jihočeském plátku detailní informace, co se na tomto letišti chystá. Příští léto se odsud má létat do týchž pro mne neatraktivních tureckých a řeckých míst jako letos, a těmi destinacemi, které přibudou, budou Tunisko a Bulharsko, stejně nezajímavá místa. Celkem se tak má letos létat do dvou a příští rok do pěti destinací. Opět do žádné, kde by se dalo aspoň hypoteticky přestoupit na další let do Jižní Afriky.

A tak se bylo 2. srpna několik stovek lidí podívat na přílet a odlet historicky prvního letu v rámci pravidelného mezinárodního provozu v Českých Budějovicích. Já ne. Proč bych také měl? Pro mě je lepší skutečností to, že se opravuje místní vlakové nádraží. Ze kterého příští rok opět pojedu na letiště do Prahy. Nebo do Vídně.

Category : Cestování