Schodiště bez zábradlí aneb kaskadérský byt

Written by  on 26 září, 2023 


Povolání kaskadéra budí https://www.emimino.cz/diskuse/6-mesicuv-noci-se-kazdou-hodinu-budi-a-vic-a-vic-place-147978/ v mnohých z nás respekt a úctu a zároveň lehké mrazení v zádech při pouhé představě, že bychom se kaskadérského kousku měli zhostit právě my. Kaskadéři skáčou padákem, padají ze schodů, létají zavěšeni na provazový žebřík helikoptéry, sjíždí do údolí na visuté lanovce a jedním z těch nejznámějších kaskadérů byl i filmový velikán Jean Paul Belmondo. Kaskadéři si komplikují život zcela záměrně pro pobavení publika, ale kaskadérský kousek mohou prožít i lidé, kteří se věnují kutilství a svépomocí staví domovní schodiště. Opomenou při tom zajištění vhodného ukotvení zábradlí na schodiště a konstrukce se pod nimi zbortí, jak domeček z karet.

dřevěné schodiště

Výstavbu schodiště bychom měli raději přenechat odborníkům, a to z několika důvodů:

Výpočet nosnosti a statiky stavební konstrukce – se schodišti a zábradlím je to podobné, jako s výtahy. Nemůžete tu jen tak „od oka“ zvolit nějaký rozměr s konstatováním, že „ono to nějak vyjde“. Třeba ano, ale pokud ne, máte na krku žalobu pro ublížení na zdraví.

Protiskluzný povrch – uklouznout na schodech je mnohem horší, než na rovné podlaze. Pád ze schodů totiž komplikují ostré hrany schodišťových stupňů, a ty vám mohou přivodit četné zlomeniny či vnitřní zranění. Profesionál na protiskluzný povrch nezapomene a konzultuje s vámi různé varianty řešení.

schody v domě

Sklon schodiště a šířka schodů – nevhodně zvolený sklon schodiště také může přivodit úraz anebo alespoň znepříjemnit život tím, že se po schodech špatně chodí. Zároveň se musí dbát na vhodnou šíři jednotlivých stupňů, a to nejen u spirálového schodiště, ale i u schodišť lomených a přímých.

Zábradlí na schodiště – přenechejte odborníkům i výrobu a montáž zábradlí, protože i toto je důležitá součást celého komplexu a rozhodně neslouží jen na výzdobu. V některých situacích se o zábradlí zapřeme silou, a kdyby nás neudrželo, mohlo by to mít fatální následky.

Category : Výrobky